o piekarni

Piekarstwo w Polsce ma bogatą tradycję, a polskie pieczywo jest znane i cenione na całym świecie. Niestety, na przestrzeni ostatnich 20 lat piekarstwo uległo głębokim zmianom. Niegdyś pieczywo kupowano w osiedlowych sklepach i pochodziło z niedużych piekarni, które sprzedawały też swoje wyroby w sklepach przyzakładowych. W chwili obecnej wiele piekarni przestało przypominać miejsca, gdzie praktykuje się rzemiosło, zamieniając się w zautomatyzowane fabryki, w których ciasto nigdy nie ma styczności z ludzką ręką. Pieczywo takie trafia potem do supermarketów, a jego jakość nie pozostawia złudzeń ich klientom.

 

Będąc świadomymi problemów polskiego piekarstwa i krążących mitów na temat pieczywa mrożonego czy z proszku, chcemy pokazać Państwu, że rzemiosło jest wciąż żywe i że rozwija się prężnie! W naszej piekarni kultywuje się tradycyjne metody, a każdy nawet najmniejszy chleb czy bułka wychodzą spod ludzkiej ręki. Przygotowując nasze wypieki czerpiemy z bogatej polskiej tradycji. To, co czyni nasz polski chleb tak wyjątkowym, to przede wszystkim duża zawartość mąki żytniej oraz tworzony z niej zakwas. Nadaje on naszemu pieczywu lekko kwaśny smak oraz piękny aromat, zaś jego dodatek jest obecny w niemal każdym chlebie.

 

Działalność naszej piekarni oparta jest na trzech filarach, które wspólnie tworzą solidną podstawę do wspaniałych wypieków. Te filary to wiedza, czas i doskonała mąka.

 

Wiedza

 

Chleb to pozornie prosty produkt – aby go przygotować, należy połączyć cztery podstawowe składniki: mąkę, wodę, sól i drożdże. Więc jak to się dzieje, że w naszym zakładzie produkuje się go aż 15 różnych gatunków? Powodów jest wiele: różne sposoby  przygotowania ciasta, kolejność i proporcje dodawanych składników, a także ich temperatura mają wpływ na ostateczny wypiek. Do uzyskania dobrego chleba danego gatunku potrzebna jest wiedza oraz dochowanie należytej staranności w pielęgnacji prefermentów, zakwasów i ciast.

 

Nasza wiedza wynika przede wszystkim z dużego doświadczenia. Dość powiedzieć, że tradycja piekarska w naszej rodzinie ma prawie 70 lat! Jest ona stale pogłębiana o doświadczenia naszych kolegów po fachu z innych wyróżniających się piekarni.

 

Czerpiemy przede wszystkim z polskiej tradycji. Jednocześnie jesteśmy otwarci na wiedzę piekarską z całego świata, w związku z czym niekiedy korzystamy również z receptur opracowanych we Francji, Włoszech, Niemczech czy Rosji. Wyśmienite wypieki takie jak Bagietka Francuska, Chleb Polita, czy Chleb Borodyński są właśnie wynikiem tego ciągłego szukania inspiracji u mistrzów piekarstwa z innych krajów.

 

Czas

 

W piekarstwie obowiązuje ważna zasada, że czas włożony w przygotowanie ciasta zwraca się potem wielokrotnie w gotowym pieczywie w postaci smaku, aromatu, a przede wszystkim długotrwałej świeżości wypieków. Za fermentację mąki odpowiedzialne są drożdże, bakterie oraz inne mikroorganizmy. Gdy mąka jest zmieszana z wodą o odpowiedniej temperaturze, mają one warunki do tego aby rosnąć i się rozmnażać, przy okazji tworząc gazy potrzebne do wyrośnięcia chleba oraz uwalniając obecne w mące smaki. Procesów tych nie da się przyspieszyć – natura musi działać w swoim tempie. Piekarz, który chce upiec dobry chleb, musi być cierpliwy.

 

Dążąc do tego, by pieczywo oferowane Państwu było na najwyższym poziomie,  pozwalamy naturze działać i poświęcamy wiele czasu na przygotowanie każdego wypieku. Większość naszych produktów wymaga rozpoczęcia przygotowań już 20 godzin przed wyjęciem z pieca. Rekordzistą pod tym względem jest Chleb Polski Prawdziwy, którego przygotowanie rozpoczyna się 64 godziny przed wypiekiem.

 

Mąka

Bez wątpienia najważniejszy składnik chleba. Chcąc zaoferować Państwu pieczywo najwyższej jakości, musimy postarać się o to, aby mąka, której używamy, również była doskonała. Dlatego też przy każdej nowej dostawie mąki pierwsze z niej wypieki są gruntownie przez nas oceniane. Jeżeli zdarzy się, że produkt nie spełnia naszych oczekiwań, zamawiamy mąkę z innego młyna.

 

Istnieje wiele rodzajów mąk. Do produkcji konkretnych wyrobów używamy, w zależności do receptury, m.in. mąki pszennej, żytniej i kukurydzianej różnych typów. Z tego powodu w naszym magazynie znajduje się ich jednocześnie ponad 10 gatunków, pochodzą zazwyczaj z kilku młynów w zależności od tego, który w danym czasie oferuje najlepszą.

Piekarnia Adam Ciszek została otwarta w 1990 roku, chociaż rodzina Ciszek związana jest z Dębicą i jej piekarstwem od dłuższego czasu. Mieczysław Ciszek, ojciec Adama, pobierał nauki w jednej z dębickich piekarni już od 1947 roku, gdzie uzyskał wyksztalcenie czeladnicze i mistrzowskie. Następnie w 1973 roku wyjechał do Gdowa pod Krakowem, gdzie otworzył własny zakład, który funkcjonuje do dzisiaj. Obecnie jest to najstarszy zakład w tamtej okolicy.

 

Uzbrojony w zapał i dyplom mistrzowski Krakowskiej Izby Rzemieślniczej Adam Ciszek planował powrót do Dębicy i założenie piekarni już od początku lat 80. Plany te zaowocowały 1. czerwca 1990 roku. Początkowo nasza piekarnia produkowała jedynie jeden rodzaj chleba i kilka gatunków bułek, lecz szybko rozwinęła swój asortyment i zasięg.

 

Obecnie Piekarnia Adam Ciszek działa na terenie powiatów dębickiego, ropczycko-sędziszowskiego, mieleckiego i strzyżowskiego. Produkujemy kilkanaście rodzajów chlebów i bułek, specjalizując się zarówno w pieczywie tradycyjnym, czerpiącym z historii polskiego piekarstwa, jak i w produkcji pieczywa światowego. Nie przestajemy także tworzyć własnych receptur na nowe produkty.